14-10-2022

Wizyta w OSW dla Dzieci Niewidomych w Kibeho

img-20221014-wa0036-1670626424.jpg
Senator Margareta Budner odwiedza ośrodek dla dzieci niewidomych w Rwandzie.
4.10.2022 Senator Margareta Budner oraz minister Adam Niemczewski odwiedzili Ośrodek Szkolno – Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych w Kibeho. Uczestniczyli w spotkaniu z dziećmi, nauczycielami, przedstawicielami władz lokalnych. Podziwiali występy taneczne i wokalne uczniów ośrodka. Przekazali także na ręce siostry Katarzyny ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża pomoce naukowe dla dzieci niewidomych i niedowidzących. W wizycie wzięli udział również posłowie Barbara Bartuś i Tadeusz Zwiefka oraz Szef Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska. Delegacji towarzyszył ambasador Krzysztof Buzalski.

Pomysłodawczynią Ośrodka była siostra Rafaela Nałęcz ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, które zostało utworzone w 1918 roku w Warszawie. Jego celem jest służba niewidomym. Siostry prowadzą działalność nie tylko w Polsce (m.in.: Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej w Laskach, Szkoła Specjalna św. Maksymiliana w Laskach, Dom Pomocy Społecznej w Żułowie), ale również w Rwandzie, Indiach i Ukrainie.
Ośrodek jest największym projektem, który został zrealizowany w Rwandzie ze środków polskiej pomocy.
Rozpoczął on swoją działalność we wrześniu 2008 roku, kiedy przyjęto pierwszą grupę dzieci. W 2009 r. powstała szkoła podstawowa - pierwsza szkoła dla osób niewidomych w Rwandzie. Dzięki zaangażowaniu sióstr, wolontariuszy, nauczycieli i ofiarodawców dzieci ze szkoły w Kibeho kontynuują edukację na poziomie średnim i wyższym odnosząc sukcesy.
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
=
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
=